Veľa Slovákov si dodnes sporí na dôchodok cez investičné životné poistenie. Je to produkt, ktorý mal kedysi svoj zmysel, no dnes ho mnohí odborníci považujú za zastaraný a málo výhodný. Spojenie poistenia a investovania síce na prvý pohľad znie dobre, ale realita je taká, že tento produkt býva veľmi drahý a poistná ochrana je často minimálna.
Väčšina z nás má na svoju nehnuteľnosť, v ktorej býva, hypotéku. Ak ste si kúpili byt, no plánujete ho predať a presťahovať sa napríklad do väčšieho bytu, či rodinného domu, je to možné, no nie je to úplne jednoduchá záležitosť. Hypotéku s výhodnejším úrokom z minulosti totiž preniesť na novú nehnuteľnosť nie je až také ľahké.
V stredu večer, krátko po zatvorení finančných trhov, oznámil americký prezident Donald Trump rozhodný krok: Spojené štáty zavedú nové clá na tovar z krajín, s ktorými majú najväčší obchodný deficit. Tento krok okamžite vyvolal búrlivú reakciu na svetových trhoch.
Daň z finančných transakcií alebo inak transakčná daň, je v posledných dňoch snáď najskloňovanejším slovným spojením slovenských podnikateľov. Od prvého apríla je totiž v platnosti nová daň, ktorá spôsobila, že majitelia podnikov začali uprednostňovať platby v hotovosti. Prečo je tomu tak?
Investovanie do nehnuteľností je dlhodobo populárnym spôsobom zhodnocovania peňazí. Mnohí si kupujú byty na prenájom, no čoraz častejšie sa objavuje aj takzvané flipovanie, čo je rýchly nákup a následný predaj so ziskom. V Českej republike sa však v tejto oblasti začínajú objavovať nekalé praktiky, ktoré sa zameriavajú na podielových spoluvlastníkov nehnuteľností. Môžu sa tieto špekulácie rozšíriť aj na Slovensko?
Daň z finančných transakcií je strašiakom mnohých podnikateľov už od minulého roka. Je preto potrebné, aby mal každý živnostník podnikateľský účet? Podľa legislatívy to nutné nie je, no pre živnostníka to môže byť výhodnejšie, akoby používal svoj bežný účet.
Vedeli ste, že môžete mať nárok na daňový bonus na zaplatené úroky? Vďaka tomuto benefitu si viete šikovne znížiť náklady na hypotéku, no musíte splniť určité kritériá.
V poslednej dobe sa čoraz častejšie stretávame s rôznymi daňovými úpravami, ktoré navrhuje štát. Zvýšením daňových poplatkov tak chce docieliť naplnenie štátnej kasy. Počuli ste však o indexe daňovej spoľahlivosti? Koho sa týka a čo sa za týmto slovným spojením naozaj ukrýva?
Od 1. januára 2025 vstupujú do platnosti nové zmeny, ktoré ovplyvnia výšku preddavkov na daň z motorových vozidiel za rok 2024. Tú je potrebné uhradiť do 31. januára 2025. Koho sa tieto zmeny dotknú najviac?